Jubileuszowa wystawa „15 lat minęło…”

przecięcie wstęgi przez Burmistrza, Starostę i Dyrektora ŚDS w Sowczycach

Burmistrz Olesna S. Lewicki, Starosta R. Fabianek i Dyrektor OBP I. Gnacy

Logo SDŚ Sowczyce

Jubileusz 15-lecia Środowiskowego Domu Samopomocy  w Sowczycach w dobie pandemii to prawdziwe wyzwanie, ponieważ jest wiele restrykcji, które ograniczają możliwości  hucznego świętowania tak pięknej rocznicy.  9 września odbyła się oficjalna uroczystość na terenie placówki w pobliskich Sowczycach, a 22 września    w budynku oleskiego muzeum została otwarta  jubileuszowa wystawa ŚDS  „15 lat minęło…” Już 15 lat ten powiatowy ośrodek wsparcia dziennego przygotowuje osoby niepełnosprawne intelektualnie  i o innych dysfunkcjach  do życia w społeczeństwie oraz funkcjonowania w środowisku. Od 15 lat jest Domem, jest  przystanią, gdzie każda osoba w sytuacji upośledzenia może realizować się w sposób najbardziej pełny, znaleźć swoje miejsce, rozwijać swój potencjał, swoją zdolność do usamodzielniania się i pomagania innym.  Dom,  w którym dominuje prymat więzi międzyludzkiej, wzajemna pomoc i wspólne życie,  w którym bezpiecznie i aktywnie mogą rozwijać swoje pasje i zdolności,  uczyć się samodzielności i integracji ze środowiskiem. Dom pomaga w zaspokojeniu niezbędnych potrzeb bytowych, edukacyjnych, intelektualnych, kulturalnych, rehabilitacyjnych, zdrowotnych i społecznych. Dzięki temu podopieczni zdobywają poczucie bycia pełnowartościowymi, uzdolnionymi w wielu kierunkach ludźmi.  Dom zapewnia podopiecznym rehabilitację i nowatorskie zajęcia terapeutyczne, treningi umiejętności społecznych oraz  wsparcie psychologiczne Tak bogatą gamę działań prowadzi wykwalifikowana kadra: terapeuci, fizjoterapeuci, pedagog-logopeda, psycholog i opiekunowie.  Uczestnicy Domu mają do dyspozycji wielofunkcyjne pomieszczenia oraz zajęcia sportowo-rekreacyjne, m.in. z hipoterapii. Kształtowanie poczucia własnej wartości prowadzone jest nie tylko poprzez wielorakie terapie,   a także udział w konkursach, plebiscytach, wystawach, festynach, zawodach sportowych, piknikach rodzinnych czy ekologicznych. przeglądach, wycieczkach.

Jubileuszowa wystawa,  której motywem przewodnim jest słonecznik widniejący w Logo Domu, prezentuje prace uczestników i opiekunów Środowiskowego Domu Samopomocy w Sowczycach. Powstała pod kierunkiem p. Justyny Górok- Jury i p. Katarzyny Ligendzy. Od słoneczników bije światło i ciepło- bo jest to kwiat światła, energii, kwiat słońc i szczęścia. Zawsze obrócony w stronę słońca. Mniej byłoby zła, gdyby człowiek jak słonecznik obracający się w kierunku słońca, obracał się w stronę dobra.  Tak ŚDS jest ciepłym słońcem ogrzewającym swoich mieszkańców, którzy bezpiecznie wzrastają i owocują pod wpływem tej energii…  Dobitnie to wyraził w swoim wierszu ks. Jan Twardowski „W każdym liściu, nawet listku świeci się jak słońce wszystko. W każdym liściu, nawet listku świeci się jak serce wszystko”.

Otwarcie wystawy zaszczycili swoją obecnością: Burmistrz Olesna  Sylwester Lewicki, Starosta Oleski Roland Fabianek, Naczelnik Wydziału Edukacji przy Starostwie Powiatowym Renata Płaczek- Zielonka, Kierownik Terapii Zajęciowej w Oleśnie  Ewa Janiszewska -Dandyk, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Elżbieta Hadaś, Dyrektor Oleskiej Biblioteki Publicznej Ilona Gnacy, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Ernest Hober, Dyrektor PSP nr 1 Ewa Wystalska, Prezes Koła Polskiego Związku Filatelistów w Oleśnie Ryszard Szirch. Zapraszamy do zwiedzania wystawy czynnej do  23 listopada.

Ewa Cichoń