Wielkie damy polskiego renesansu-nowa wystawa

15bilde

W dniu 6 października br. o godz. 17.00 w Oleskim Muzeum Regionalnym otwarta została wystawa „Wielkie Damy Polskiego Renesansu”, ukazująca rekonstrukcje strojów kobiecych z XVI i początku XVII w. Otwarcia wystawy dokonała dyrektorka Muzeum Ewa Cichoń, która po powitaniu przybyłych gości, wprowadziła wszystkich w atmosferę renesansu – Złotego wieku Polski, epoki odnowienia, odrodzenia się ludzkości, podnoszenia jej na wyższy poziom, odrodzenia przeszłości, dawnej wiedzy, kultury i sztuki antyku. Wiek XVI to przecież czas potęgi Rzeczypospolitej i panowanie dynastii Jagiellonów tak pozytywnie zakorzenionej w powszechnej świadomości. Dyrektor Muzeum przypomniała zgromadzonym także czynniki historyczne składające się na rozwój epoki oraz przedstawiła powiązanie z naszym miastem jednej z dam renesansu – Izabeli Jagiellonki (królowej Węgier, najstarszej córki króla Polski Zygmunta I Starego i królowej Bony), która w latach 1553 – 1557 była właścicielką Olesna. Następnie autorka wystawy Justyna Sepiał- Rychlik, zawodowy kostiumolog, przedstawiła pomysł stworzenia kolekcji „Wielkie Damy Polskiego Renesansu” oraz drogę do jej powstania, po czym wraz z mężem Pawłem Rychlikiem dokonali interesującej, pełnej ciekawych anegdot z życia dam renesansu, prezentacji eksponatów. Prezentowana w Oleskim Muzeum kolekcja zawiera suknie zrekonstruowane na bazie ikonografii współczesnej wizerunków: 1. Postaci Szewcowej z miniatury z kodeksu Baltazara Behema, 1505 r. 2. Młodej szlachcianki „Anusieńki” wg ilustracji w „Wizerunku własnym człowieka poczciwego” Mikołaja Reja wyd. w Krakowie w 1558 r. 3. Bony Sforza wg miedziorytu w „Roczniku Krakowskim” wyd. 1521 r. 4. Anny Jagiellonki z miniatury L. Cranacha „Rodzina Jagiellonów” z ok. 1555 r. 5. Elżbiety Habsburżanki, pierwszej żony Zygmunta Augusta, wg miniatury Lucasa Cranacha mł. z ok. 1540 r. 6. Barbary Radziwiłłówny, wg miniatury Lucasa Cranacha mł. z ok. 1540 r. 7. Katarzyny Habsburżanki, trzeciej żony Zygmunta Augusta wg portretu monachijskiego z 1557r. 8. Maryny Mniszchówny w stroju koronacyjnym wg portretu wawelskiego z 1606r., malarz nieznany 9. Królowej Elżbiety I wg portretu nieznanego malarza z ok. 1575r. 10. Katarzyny Radziwiłłowej, wg portretu z 1580 r. Obok pełnowymiarowych rekonstrukcji strojów umieszczone są reprodukcje oryginału i noty biograficzne postaci. Oglądając wystawę należy pomyśleć o trudzie włożonym w przygotowanie rekonstrukcji ubiorów, pamiętać o godzinach poświęconych na analizę portretów, na wykonanie konstrukcji ubiorów poprzedzonych skomplikowanymi obliczeniami matematycznymi, o czasie przeznaczonym na poszukiwanie odpowiednich tkanin oraz samym szyciu sukien, składających się nie tylko z tego co widoczne, ale i to co jest skrzętnie skryte pod wierzchnią tkaniną. Wystawa prezentowana będzie w Muzeum w dniach 6.10.2009 r. – 5.11.2009 r. w godzinach otwarcia dla zwiedzających: poniedziałek – czwartek – piątek 9.00 – 14.00 wtorek 9.00 – 17.00 środa 10.00 – 18.00 druga niedziela miesiąca 14.00 – 18.00 Serdecznie zapraszamy w imieniu Oleskiego Muzeum Regionalnego!

161820171921