Tematem IV Czwartkowego Spotkania Muzealnego było wspomnienie Honorowego Obywatela miasta Olesna p. Gerharda Kussa, który zmarł 18 stycznia 2010 r. Spotkanie to odbyło się w miejscu jego serca, ukochanej przez niego kaplicy starego szpitala. Urodzony w Psurowie w 1922 r., w latach powojennych pracował jako księgowy w PSS. Po wyjeździe do Niemiec utrzymywał kontakty ze swoją małą ojczyzną, odwiedzając ją zwłaszcza podczas odpustu św. Anny i w Dni Olesna. Był twórcą i przewodniczącym działającego w Neuss Związku Przyjaciół Olesna. Organizował także wraz z p. Wolfgangem Weidlem Spotkania Oleśnian w Arnsbergu. W muzeum tego miasta był współzałożycielem Izby Oleskiej, jak również ojcem inicjatorem partnerstwa pomiędzy Olesnem a Arnsbergiem. Prowadził działalność charytatywną – przywoził dary dla szpitali, domów dziecka i domu starców. Szanował i pielęgnował wielobarwną historię swojej ojczyzny prywatnej, z którą mimo 50-letniego oddalenia czuł się głęboko związany. Kochał jej krajobraz, architekturę, obyczaje, symbole. Wracał z nostalgią do domu rodzinnego, malowniczych lasów, pątniczych kościołów, grobów przodków. Szczególnie umiłował kościół św. Anny, którego fotografiami, grafikami i obrazami dekorował ściany swojego pokoju. Związany emocjonalnie z Ziemią Oleską pogłębiał i wyrażał przywiązanie do swojej ojcowizny. Utożsamiał się z nią, rozumiejąc piękno jej oryginalnej przeszłości, identyfikował się z jej mieszkańcami. Poprzez związki rodzinne był zakorzeniony tu od wielu pokoleń, wracał więc do swojego miejsca niezmiennego, przypisanego każdemu człowiekowi raz na zawsze, bo można się urodzić tylko w jednym miejscu. Mimo zawirowań dziejowych, wojny, emigracji miejsce to pozostało dla niego takie samo, do końca utrwalone w pamięci. Ten powrót do utraconych miejsc własnych był poniekąd powrotem do utraconego raju.
Otrzymał od władz Olesna w 1992 r. ten szczególny tytuł nadawany osobie o wielkich zasługach dla miasta, cieszącej się autorytetem i pozostawiającej trwały ślad w historii tej Ziemi. „Zmarł ambasador Olesna. Jego śmierć to wielka strata dla Ziemi Oleskiej”- napisał na oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego Burmistrz Olesna p. Sylwester Lewicki.
Wspomnienia o Gerhardzie Kussie przedstawił jego krewny – kuzyn p. Bernard Kus, radny Rady Powiatu i wieloletni prelegent. Bardzo interesująco zaprezentował wiele ciekawostek z jego życia, jak chociażby wspomnienie o ojcu Gerharda Kussa, który jako chłopiec, ucząc się rzemiosła, pracował przy wznoszeniu budynku ówczesnego Starostwa, a dzisiaj także Urzędu Miasta i Gminy. Wstawiał tam te piękne witraże, które zdobią wielką salę narad. Z opowiadania wynikało, że śp. G. Kuss był człowiekiem zakochanym w swojej ziemi rodzinnej, o czym świadczą liczne zapisane przez niego wspomnienia i piękne wiersze, które należałoby przybliżyć wszystkim mieszkańcom Olesna, tłumacząc je na j. polski. Na spotkaniu byli obecni: przedstawiciel Rady Miejskiej p. Jan Bonk, były przewodniczący TSKN p. Bernhard Smolarek, dyrektor MDK p. Ernest Hober, Naczelnik Wydziału Edukacji przy Starostwie Powiatowym p. Bogusława Szychowska, przedstawiciele lokalnej prasy i zainteresowani tematem mieszkańcy Olesna. Dziękujemy rodzinie Antkowiaków za przygotowanie kaplicy św. Franciszka do spotkania muzealnego.
Ewa Cichoń