Świąteczna wystawa WTZ Olesno w miejscowym muzeum

W dniu 11 grudnia 2023 r. w Oleskim Muzeum Regionalnym została otwarta wystawa „Świąteczna iskierka” Warsztatu Terapii Zajęciowej w Oleśnie, która  zapaliła  subtelny  płomień radości i ciepła wyczekiwanych Świąt Bożego Narodzenia roztaczając   magię tego wyjątkowego czasu.  Twórcza i obfita w ozdoby,  różnorodne w formie artystycznego wyrazu,    urocza kompozycja o zimowo-świątecznym charakterze, wypełniła salę wystawienniczą miejscowego muzeum, dając przedsmak świątecznego blichtru. Dekoracje i ozdoby bożonarodzeniowe zmieniają każde pomieszczenie w atrakcyjną przestrzeń. Wykonane     z ogromną precyzją, starannością i sercem, przykują  niejedno spojrzenie wywołując  zachwyt na twarzy.  Także w tym roku stworzyły, jakże barwną i  niezwykle inspirującą mozaikę świąteczną. Ekspozycja wywołuje  całą paletę doznań zmysłowych od kolorów zieleni choinki, bieli śniegu i bałwanków, czerwieni, złota czy  srebra ozdób, po zapachy igliwia, cynamonu, wanilii, pomarańczy i miodu, do  dźwięków  dzwoneczków i skwierczenia iskierek, ogników, światełek i gwiazdek.

Tradycja obchodzenia tych najpiękniejszych świąt jest wiekowa i powszechnie znana, a jedną z form jej kultywowania jest ta piękna prezentacja talentów i umiejętności podopiecznych WTZ w Oleśnie pod  czujnym okiem instruktorów.  Wystawa jest bogata, tak pod względem ilości, staranności wykonania, jak i różnorodności prezentowanych prac.  Przepyszna,  przeobfita w ozdoby, wręcz barokowa. Toteż w miejscowym muzeum wkraczamy już w cudowną przedświąteczną atmosferę, aby niebawem świętować Narodzenie Pańskie

Dlaczego jest Boże Narodzenie?

Chrześcijanie obchodzą Boże Narodzenie, aby radować się z narodzin Jezusa Chrystusa, uważanego za Syna Bożego. Inni obchodzą Boże Narodzenie jako czas miłości, rodziny i radości, a także dzień dawania i otrzymywania prezentów. Od 354 r. obchodzono święto narodzin Jezusa. Na Wschodzie chrześcijanie wcześniej rozpoczęli kultywowanie  Narodzenia Pańskiego, ale łączyli je ze świętem  Objawienia Pańskiego- Epifanii znanego pod potoczną nazwą uroczystości  Trzech Króli, obchodzonego w dniu  6 stycznia. Święta Bożego Narodzenia obfitują w zwyczaje, obrzędy i symbole. Jednym z najczytelniejszych symboli tych świąt jest tradycja budowania, stawiania  szopek, stajenek, betlejek.  W tym roku przypada 800-lecie szopki bożonarodzeniowej, ale jej korzenie sięgają 330 r., gdy cesarzowa Helena poleciła w grocie betlejemskiej wybudować marmurowy żłóbek, który miał upamiętniać miejsce narodzin Syna Bożego. Ok. 397 r. grota ta przekształcona została na stajenkę, w której umieszczono rzeźby Świętej Rodziny i pasterzy. Naturalności tej scenerii nadały, pasące się obok, żywe zwierzęta. Odwiedzający to miejsce pielgrzymi przywieźli ten zwyczaj do Rzymu, gdzie podobną inscenizację uczyniono w bazylice Matki Bożej Większej. Powszechnie uznaje się za twórcę szopki bożonarodzeniowej św. Franciszka z Asyżu, który w 1223 r. otrzymał od papieża Honoriusza III zezwolenie na przygotowanie wyjątkowego widowiska. W górskiej miejscowości Greccio, w jednej z tamtejszych grot  przygotował przedstawienie Narodzenia Pańskiego. Na terenie pustelni ustawiono świece i pochodnie, żywe zwierzęta i prawdziwy żłób. Braciszkowie złożyli w nim wyrzeźbioną w drewnie figurkę Dzieciątka Jezus, a obok niego ustawili żywego osła i wołu. W postaci Świętej Rodziny  oraz pasterzy wcielili się mieszkańcy Greccio. Jak pisał Tomasz Celano, pierwszy biograf świętego, nad samym żłóbkiem odprawiona została Msza św., a diakon św. Franciszek odśpiewał Ewangelię. W ten sposób Biedaczyna z Asyżu  chciał przybliżyć prostym ludziom cud przyjścia na świat Boga-Człowieka. Szopka odegrała ważną rolę ewangelizacyjną. Z biegiem lat rozpowszechniła się w całym świecie chrześcijańskim, głównie za przyczyną zakonów franciszkańskich. Wystawiana była początkowo w kościołach, potem również na dworach i w bogatych domach, wreszcie trafiła pod strzechy, skąd wywodzi się szopka ludowa i zwyczaj kolędowania z szopką. W pobliskich Borkach Wielkich ojcowie franciszkanie wystawiają największą i najpiękniejszą szopkę Ziemi Oleskiej.  A my dzisiaj na pamiątkę tych wydarzeń kultywujemy tradycje bożonarodzeniowe, ubieramy choinkę, zdobimy domy, zasiadamy do wieczerzy wigilijnej, śpiewamy kolędy, obdarowujemy się prezentami i uczestniczymy w pasterce. Dziękuję pracownikom i uczestnikom WTZ Olesno za tak piękną ekspozycję,  inwencję twórczą i zaangażowanie. Szczególnie paniom, które zaaranżowały tę wystawę: p. Sylwii Dryndzie i  p. Annie Jeziorek. Otwarciu ekspozycji towarzyszył także koncert kolęd w wykonaniu podopiecznych, których przygotowała p. Sandra Jasina.  Wystawa roztacza   aurę Godów,  jak się na Śląsku mawiało, wprowadzając  nas  w świąteczną atmosferę, której ulegli przybyli na otwarcie wystawy mieszkańcy Olesna wraz przedstawicielami  lokalnych władz samorządowych, instytucji kulturalnych, szkół i mediów. Wśród nich znaleźli się kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Oleśnie Ewa Janiszewska -Dandyk z pracownikami i  podopiecznymi warsztatu, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Sowczycach Katarzyna Balcerzak z podopiecznymi, wicedyrektor PSP nr 2 w Oleśnie Beata Małecka, dyrektor ZSZ w Oleśnie Horst Chwałek, dyrektor PSP nr 1 Adam Adamski, Mariola Flank z Wydziału Promocji i Rozwoju Gospodarczego Starostwa w Oleśnie, pracownicy Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu  Starostwa w Oleśnie Monika Nalichowska i Zuzanna Bochenek, Anna Mysiakowska- zastępczyni przewodniczącego rejonowego oddziału Polskiego    Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Oleśnie oraz uczniowie z nauczycielką  Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie.

Wystawa czynna do 15 stycznia na którą serdecznie zapraszamy.

Zdjęcia:  Mariola Flank, Warsztat Terapii Zajęciowej  w Oleśnie  i Oleskie Muzeum Regionalne