XLIII Czwartkowe Spotkanie Muzealne „Opowieści o podróży do Boliwii”

Plakat wydarzenia

Joanna Szczepańska opowiada o podróży do Boliwii

Dyrektor muzeum w Oleśnie wita przybyłych na spotkanie

2 marca odbyło się bardzo interesujące spotkanie z p. Joanną Szczepańską w ramach XLIII Czwartkowego Spotkania Muzealnego „Opowieści o podróży do Boliwii -prelekcja Joanny Szczepańskiej”. Była to Boliwia w obiektywie oceanografa, geofizyka i pasjonatki podróży- p. Joanny Szczepańskiej, która zwiedziła niemal cały świat z dwoma biegunami włącznie. Jest naszą krajanką, pochodzi z Praszki, jest córką zasłużonej emerytowanej dyrektorki Muzeum w Praszce p. Ireny Szczepańskiej. Po maturze studiowała w Gdańsku. Z wykształcenia jest oceanografem i ukończyła także geofizykę stosowaną. Prowadziła prace badawcze w poszukiwania złóż ropy i gazu pod dnem morskim pływając na statku sejsmicznym. Jak sama mówi: „Co ciekawe, ludzkość o wiele lepiej zna kosmos niż dna oceanów, ponieważ paradoksalnie warto jest polecieć w kosmos, niż dotrzeć na dno oceanu”. Morze, przygodę, podróże kochała od zawsze, toteż jeszcze na studiach wypłynęła swoim pierwszym pełnomorskim rejsem na żaglowcu STS Pogoria. Kariera zawodowa związana z branżą lotniczą, a później i morską (ochrona wybrzeża w Urzędzie Morskim, mapy lotnicze dla pilotów, mapowanie dna morskiego w poszukiwaniu złóż) dała jej ogromną możliwość dotarcia do niemal wszystkich odległych zakątków Ziemi i inspirowała ją do utrwalania na fotografii ich piękna i niepowtarzalności. A zwiedziła m.in. Kanadę, Stany Zjednoczone, Boliwię, Indonezję, Wyspy Bali, Komodo, Jawę, Wyspy Owcze, Antarktydę i wiele innych. Obecnie prowadzi prace badawcze dna Bałtyku pod farmy wiatrowe. Sama siebie tak określa: „Z charakteru jestem włóczykijem, włóczę się po świecie, pływam na statkach. Na spotkanie licznie przybyła młodzież oleskich szkół ponadpodstawowych. Dziękujemy.

W spotkaniu uczestniczyła licznie przybyła młodzież oleskich szkół ponadpodstawowych