Olescy artyści na święta

Anioły Haliny Mielczarek

Anioł grupy FRAPASTA Stanisław Pokorski

Bombki i anioły Barbary Horteckiej

W adwentowym okresie oczekiwania  w oleskim  muzeum została  otwarta w dniu 14 grudnia 2022 r.   świąteczna wystawa, przypominająca  nam, że wielkimi krokami zbliżają się najpiękniejsze święta w roku.   Nadrzędnym celem tej prezentacji  jest  kultywowanie bożonarodzeniowej tradycji.  Obfita w ozdoby,  różnorodne w formie artystycznego wyrazu,   wystawa: „Artystyczne Święta”  jest kolekcją, zbiorem prac lokalnych artystów profesjonalistów jak i amatorów. Łączy je tematyka i  oprawa, które uzmysławiają  nam  ten magiczny, niezwykły i wyczekiwany okres świąt Bożego Narodzenia. Święta te to wyjątkowy czas ciepła, radości,  nadziei, miłości i przebaczania, ale także jest to czas refleksji nad sobą i spotkań rodzinnych, czas budowania więzi bliskości.  Radość z Narodzenia Pańskiego wyrażana jest  na różne sposoby. Jednym z nich jest tworzenie szopek  bożonarodzeniowych.  Prezentujemy stajenkę  z figurkami wykonanymi z drzewa oliwnego oraz rzeźby świętej Rodziny z Nazaretu wypożyczone przez  ks. Waltera Lenarta proboszcza parafii Bożego Ciała w Oleśnie.  Bardzo wyrazistym atrybutem Świąt Bożego Narodzenia są anioły, które zwiastowały  dobrą nowinę o narodzeniu Dzieciątka w Betlejem, dlatego na wystawie jest mnóstwo ich przedstawień. Anioły zastygłe na płótnie trzech  oleskich artystek Barbary Horteckiej, Haliny Mielczarek, Beaty Biniek, szklane anioły wykonane przez Sylwię Świtałę – Zylwa Art, anioły wykonane metodą decoupage na drewnie Justyny Górok Jury-Artystyczny Kogel-Mogel,  a także podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Sowczycach i Warsztatu Terapii Zajęciowej w Oleśnie. Swoją odmiennością zwracają uwagę trzy  anioły. Jeden  wykonany przez profesora rzeźby Marka Mielczarka, drugi  to dzieło grupy artystycznej FRAPASTA,  zaś trzeci  jest kompozycją Beatę Biniek.  Oryginalne, misternie, ręcznie malowane bombki z motywami oleskich kościołów, św. Anny Oleskiej i Matki Bożej wykonała  artystka Barbara Hortecka. Szydełkowe ozdoby choinkowe są dziełem Marioli Flank. Łapacze  snów to prace   Barbary Górok. Zwiedzający mają okazję podziwiać wykonane przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Oleśnie  i Środowiskowego Domu Samopomocy w Sowczycach  oryginalne dekoracje: wieńce adwentowe, stroiki, różnorodne choinki, obrazy,  dzwoneczki,  buty, mikołajki, bombki,  kartki oraz  makietę kościoła Bożego Ciała w Oleśnie. Wyeksponowano  Dzieciątko i stajenkę z Peru oraz obrazy i rzeźby rodzimych artystów ludowych, Eugeniusz Marca i Stanisława Majewskiego ze zbiorów muzeum w Oleśnie.   Nadleśnictwo Olesno przekazało żywą choinkę, która jest   jednym z najbardziej czytelnych symboli świątecznych Godów, jak niegdyś nazywano te święta na Śląsku. Wszystkim wykonawcom  dziękujemy za prace wykonane    z ogromną precyzją, starannością i sercem. Stworzyły one muzealną  artystyczną mozaikę świąteczną. Szczególnie dziękuję inicjatorom i wykonawcom tej wystawy czyli pracownikom Muzeum.  Na otwarciu było wielu zwiedzających: Sekretarz Gminy Janusz Wojczyszyn, Naczelnik i Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Oleśnie Renata Płaczek-Zielonka i  Bogusława Szychowska, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Elżbieta Hadaś, Zastępca Nadleśniczego Joanna Kubiak, Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Oleśnie Ewa Janiszewska-Dandyk, Dyrektor PSP nr 1 Adam Adamski, Dyrektor PSP nr 2 Jerzy Jeziorowski, Uczniowie PSP nr 2 z opiekunem Małgorzatą Pyką, uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych,  Mirosław Dedyk-fotografik. Otwarcie zaszczycili artyści: Barbara Hortecka, Halina Mielczarek, Stanisław Pokorski,  Justyna Górok-Jura, Barbara Górok, Mariola Flank (promocja Starostwa w Oleśnie).  Serdecznie zapraszamy na wystawę czynną do 20 stycznia 2023 r.

A wszystkim Oleśnianom na Godne Świnta winszujymy zdrowia i srogich gyszynków od Dzieciontka, co byście sie niy objedli makówkami a moczkom i co byście te Godne Świnta  fajrowali  ze familijom w zgodzie  i przoniu, a na Bezrok co by Wom sie darziło jak nigdy.

Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Sowczycach ze swoimi dziełami

Barbara Górok ze swoimi Łapaczami snów

Justyna Górok- Jura: anioły i dekoracje

Zdjęcia ze zbiorów własnych, Mirosława Dedyka, Marioli Flank, Jadwigi Muszyńskiej