Wycinanki przyjechały do Olesna

Otwarcie wystawy "Podróże wycinanek"

Otwarcie wystawy „Podróże wycinanek”

Uczniowie podczas zajęć warsztatów wycinania wycinanek

11 października nastąpiło otwarcie nowej wystawy w miejscowym muzeum. „Podróże wycinanek”  ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego to wystawa  tradycyjnej  sztuki zdobniczej zaadaptowanej  do współczesnych potrzeb nie tylko dekoracji wnętrz ale także artystycznego wyrazu. Wycinanka stanowi najbardziej charakterystyczny symbol  polskiej sztuki ludowej i liczy sobie ponad 150 lat. Papierowe dzieła sztuki stanowiły  jeden z najefektowniejszych elementów świątecznego wystroju polskiej wiejskiej izby,  służyły do ozdabiania domostw na specjalne okazje np. ślubu,  narodzin, specjalnego wydarzenia we wsi czy najważniejszych świąt roku liturgicznego. Tworzone z niezwykłą precyzją i ażurową lekkością oraz rozplanowaniem przestrzennym budzą podziw stając się swoistymi kronikami danej społeczności.  Cechuje je różnorodność tematyczna przez postaci ludzkie, zwierzęce, motywy kwiatowe, roślinne czy geometryczne, a także  kolorystyczna. Ich tworzenie miało funkcję zdobniczą nie związaną z żadnym innym celem użytkowym czy kultowym, a także  było formą rozrywki.

Tradycyjne wycinanki wykonywane były za pomocą nożyc do strzyżenia owiec poprzez złożenie arkusza papieru i wycięcia w nim kształtów tak, aby po rozłożeniu powstał symetryczny obraz.

Tak powstaje  karuzela kolorów i kompozycji. Z wycinankarstwa w Polsce słynęły regiony: łowicki, kurpiowski, opoczyński, rawski, sieradzki,  lubelski.

Wystawa jest pokłosiem Konkurów Sztuki Ludowej organizowanych przez Muzeum w Częstochowie. Od 2000 r. Muzeum organizuje cyklicznie co trzy lata konkursy poświęcone sztuce ludowej, w których uczestniczyli twórcy reprezentujący różne dziedziny sztuki: rzeźbę, malarstwo, garncarstwo, hafciarstwo, koronkarstwo. Od 2012 r. kolejne konkursy poświęcone były wycinankom.  Wystawa „Podróże wycinanek”  jest projektem dofinansowanym  ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, eksponuje   77 wycinanek tworzonych przez 31 artystów z całej Polski  na przestrzeni lat  2003-2018 . Są to wycinanki kurpiowskie, łowickie, lubelskie, sieradzkie, rawskie. Dominują wycinanki w formie tradycyjnej – gwiazdy, koła, kwadraty kwiaty – leluje,  jeźdźcy,  koguty, trzej królowie, szopka, lalki. Otwarcie ekspozycji swoją obecnością zaszczycili: sekretarz Gminy Olesno Janusz Wojczyszyn, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu przy Starostwie Powiatowym Renata Płaczek–Zielonka, dyrektor Oleskiej Biblioteki Publicznej Ilona Gnacy, Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Oleśnie Ewa Janiszewska–Dandyk, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy Społecznej w Sowczycach Katarzyna Balcerzak, dyrektor PSP nr 2 Jerzy Jeziorowski, uczniowie kl. VI z PSP nr 2 z nauczycielką Jolantą Smyk. Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież na warsztaty wycinanek.  Wystawa czynna jest  do 29 listopada br.

Na zdjęciach uczestnicy otwarcia wystawy