Akwarele Staszka można określić „Radością malowania” jako swoiste komentarze do tego co artysta spotkał do tej pory w trakcie swojego życia, wyraz podziwu dla piękna natury i dzieł ludzkich oraz przejaw fascynacji miejscem i chwilą. Stanisław Pokorski nazwał swoją wystawę „z akwarelą na TY”, wymaga ona jednak podtytułu „Magia akwareli”, bowiem akwarela to królowa technik malarstwa. Niemniej każda technika malarska kryje w sobie wiele zagadek i trudności niewidocznych dla przeciętnego odbiorcy. Jednak – jak twierdzą znawcy tematu – to akwarela jest najtrudniejszą z wszystkich technik. A uznanie w tej dziedzinie sztuki udało zdobyć się naprawdę nielicznym artystom, którzy swoimi pracami pokazują nam magię tworzoną za pomocą plamy pigmentu i wody. Nie inaczej się rzecz ma z naszym wybitnym oleskim akwarelistą Stanisławem Pokorskim, który w tej technice jest jednym z najlepszych w lokalnym środowisku artystycznym. Akwarele to obrazy o delikatnych, pastelowych barwach, z wody wzięte, bo wodą malowane. Wskazuje na to etymologia nazwy z łaciny: „aqua”- woda, a z języka francuskiego: aquarelle- „wodnisty”. To technika malowania wymagająca zarówno precyzji, dobrego warsztatu w stosowaniu unikatowych i indywidualnych rozwiązań artystycznych. Na chłonnym podłożu maluje się wodną zawiesiną pigmentów, które nie pokrywają całkowicie faktury ale pozostawiają ją dobrze widoczną. Toteż barwa i struktura samego papieru jest bardzo ważna. Akwarela nie daje prawie żadnej możliwości dokonywania poprawek i retuszy.
W szczególności, nie można usunąć namalowanego fragmentu, a jedynie modyfikować go w niewielkim stopniu. Akwarela – technika tyleż piękna, ile niełatwa. Dzieło samo w sobie, ale także środek w dążeniu do dzieła doskonałego.
Charakterystyczny, z burzą kędziorów, postawny i charyzmatyczny, niezwykle uzdolniony,
z ogromnym dystansem do siebie i poczuciem humoru – Stanisław Pokorski ukończył wydział grafiki warsztatowej na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. W 2005 r. obronił dyplom z litografii w pracowni prof. Grzegorza Banaszkiewicza. Od 1996 r. działał w Klubie Artystów Nieprofesjonalnych przy Miejskim Domu Kultury w Oleśnie. W 2001 roku powołał Stowarzyszenie Twórców Ziemi Oleskiej, gdzie jako prezes organizował warsztaty malarskiei plenery we współpracy z opolskim i myszkowskim środowiskiem artystów. Profesjonalizm kształtował uczestnicząc w licznych spotkaniach malarskich organizowanych przez stowarzyszenia i kluby twórców.
Od 2015 r. jest członkiem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Toteż wyjeżdża często na plenery, m.in. do Mekki akwarelistów -Kazimierza Dolnego nad Wisłą, gdzie spotykają się
i tworzą najwybitniejsi. Plenery organizowane były także za granicą: we Włoszech, w Niemczech i na Łotwie.
Urodzony w Święto Pracy-1 maja 1967 r. w Wieluniu, w Cieciułowie spędził dzieciństwo, a po ukończeniu w 1982 r. Liceum Sztuk Plastycznych na kierunku wystawienniczym w Zduńskiej Woli, związał się z Olesnem. Stał się nadwornym plastykiem tego miasta. Zaczynał jako dekorator witryn placówek handlowych, parał się malarstwem olejnym, grafiką, projektowaniem graficznym, a obecnie wraz z Jackiem Małeckim prowadzi Pracownię Reklamy. Jego aranżacje plastyczne zdobiły wszystkie ważne uroczystości lokalne m.in.: Jubileusz VIII wieków Olesna, IV Krajową Konferencję „Samorządy RP dla Jana Pawła II”, koncerty Szkoły Muzycznej i Wind Bandu, Dni Olesna, imprezy w MDK i miejscowym Muzeum. Pracował w szkołach z młodzieżą, w niekonwencjonalny sposób ucząc plastyki, a jego związek z Zespołem Szkół w Oleśnie zaowocował artystyczną oprawą ekspozycji poświęconej lotnikom polskim, których imię nosi ta zacna placówka edukacyjna. Jego malowidła ścienne zdobią m.in.: restaurację „Ratuszowa” i „u Wąsińskich” w Oleśnie, aulę LO w Oleśnie, PSP w Gorzowie Śląskim, remizę w Starokrzepicach, PSP na Bemowie w Warszawie, schronisko w Wierchomli. Wystawiał swoje prace m.in. w Miejskim Domu Kultury, w Oleskiej Bibliotece Publicznej, w różnych galeriach i ośrodkach kultury, a także w Oleskim Muzeum Regionalnym. Zaprezentował tam trzy wystawy: w 2000 r. „Malarstwo Stanisława Pokorskiego”, w 2003 r. „Grafika na żywo Stanisława Pokorskiego”, a w nowej siedzibie Muzeum w 2009 r. „Pasja w wizji miejscowego artysty – obrazy Drogi Krzyżowej namalowanej przez oleskiego artystę Stanisława Pokorskiego”. Pasja była eksponowana także w Rudnikach, Myszkowie i Zawierciu. Ponadto wystawiał swoje dzieła w Niemczech i na wystawie w Krakowie na EWCS -Europejskim Sympozjum Akwarelistów. Obecnie jego akwarela prezentowana jest we Francji na wystawie Global Art Connection Watercolor Exposition France, gdzie w grupie ponad 2 tys. akwarelistów znalazła się wśród 50 najlepszych akwareli o tematyce architektura. Wyróżniony Stanisław Pokorski otrzymał:
„Certificate contest winners exhibition participation.
This certificate is proudly presented to artist
Stanisław Pokorski who has been selected at the
Global Art Connection Watercolour Exposition France Poland 2022”
„Certyfikat udziału w wystawie laureatów konkursu dyplomowego.
Ten certyfikat jest dumnie przyznany
artyście Stanisławowi Pokorskiemu, który został wybrany na
„Global Art Connection Watercolor Exposition Francja Polska 2022”.
Wernisaż w miejscowym Muzeum swoją obecnością zaszczycili: sekretarz Gminy i radny Rady Powiatu Janusz Wojczyszyn, naczelnik Wydziału Edukacji przy Starostwie Powiatowym Renata Paczek- Zielonka, dyrektor Oleskiej Biblioteki Publicznej Ilona Gnacy, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Elżbieta Hadaś, kierownik Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej w Sowczycach Katarzyna Balcerzak, dyrektor PSP nr 3 Grażyna Lipińska, dyrektor PSP nr 2 Jerzy Jeziorowski, dyrektor PSP nr 1 Adam Adamski, były dyrektor MDK Ernest Hober, była dyrektor OBP Halina Szklanna, lokalni artyści: Halina Mielczarek, Sabrina Abtouche, Gerard Żakowski oraz grupa akwarelistek z Myszkowa i wielbiciele talentu Staszka.
Proponujemy wyróżnienie tak znamienitego artystę Medalem Zasłużony dla Ziemi Oleskiej albo Różą Olesna!
Wystawa czynna do 31 marca. ZAPRASZAMY
Ewa Cichoń