8 września 2018 r. – ogólnopolska inauguracja 26. Europejskie Dni Dziedzictwa w OLEŚNIE

 

Inauguracja 26. Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się w Oleśnie

26 Europejskie Dni Dziedzictwa 26 Europejskie Dni Dziedzictwa

Ogólnopolska inauguracja 26 Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) odbędzie się 8 września w Oleśnie (Opolskie) – poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej w tym mieście Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

„Zależy nam na propagowaniu wśród społeczeństwa historii jego lokalnych ojczyzn. W programie inauguracji tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, który zaproponowały nam władze Olesna znalazło się to, co istotne dla szeroko rozumianej kultury i historii tutejszych ziem” – powiedział Skaldawski. „Mamy więc promocję architektury w postaci pięćsetletniego kościoła św. Anny, ale też tutejszego dziedzictwa kulturalnego, a nawet kulinarnego. To wszystko tworzy pewną całość, którą warto przekazać kolejnym pokoleniom” – dodał.

Burmistrz Olesna, Sylwester Lewicki, przedstawił program inauguracji EDD w Oleśnie. Obchody rozpoczną się mszą z udziałem biskupa opolskiego Andrzeja Czai. Na rynku miasta zostanie przedstawiona sztuka „Piękna róża i dzielny Woko – legendarni założyciele Olesna” w wykonaniu miejscowego teatru Maska. W amfiteatrze odbędzie się występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. W wielu miejscach miasta odbędą jarmarki i wystawy rękodzieła. Dla aktywnych i ciekawych historii zaplanowano gry terenowe i wycieczki rowerowe. Na rynku odbędzie się koncert „Oleskie marzenie o niepodległości”.

Skaldawski zapowiedział wprowadzenie do obchodów EDD nowej szaty graficznej, nawiązującej do hasła „Niepodległa dla wszystkich”.

„Do tej pory każda edycja Dni Dziedzictwa miała własną oprawę. W efekcie można było odnieść wrażenie, że co roku mamy do czynienia z innym wydarzeniem nie mającym związku z poprzednimi. Chcemy do tego roku wprowadzić swego rodzaju jednolity kod wizualny, który połączy kolejne edycje Dni Dziedzictwa w czytelny dla każdego ciąg wydarzeń” – powiedział. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

edytor: Paweł Tomczyk

ze strony http://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe/inauguracja-26-europejskich-dni-dziedzictwa-odbedzie-sie-w-olesnie