„Wyczarowane z tkanin” w oleskim muzeum

 

Co roku Środowiskowy Dom Samopomocy  w Sowczycach  ozdabia salę wystawienniczą Oleskiego Muzeum Regionalnego. W ubiegłym roku podziwialiśmy wyroby ze szkła, a  w tym roku zobaczymy  to co można wyczarować z tkanin. Toteż tytuł nowej wystawy, otwartej w dniu 1 marca br., brzmi:  „Wyczarowane z tkanin”.

 Dominującym tworzywem  tych prac jest tkanina,  która  pozwala wykreować   najbardziej nietypowe formy i kształty. Toteż  na wystawie pojawiły się prawdziwe dzieła sztuki z tkanin: kwiaty, doniczki z katusami, wazony, aniołki, zwierzątka, gwiazdki, choinki,  obrazy, wielkie ołówki, torebki, makaty na ścianach. Nawet literki tytułu  wystawy zostały uszyte.  Nietuzinkowe dekoracje z tkaniny nadały sali wystawienniczej  bajkowy klimat i element magii. Trudno nie docenić estetycznych i użytkowych  walorów tkaniny w aranżacji wnętrz. Od tysiącleci tkanina znalazła szerokie zastosowanie. Pierwsze wyroby przypominające tkaninę tworzono przed ośmioma tysiącami lat. Nie były to tkaniny w dzisiejszym rozumieniu, ponieważ składały się z luźno splecionych ze sobą włókien, traw, pasków skór zwierzęcych, cienkich gałęzi czy pnączy. Tapiserie dekorujące wnętrza wytwarzano  już w starożytnym Egipcie, Chinach i prekolumbijskim państwie Inków. W średniowieczu zimne ściany kamiennych  zamków i świątyń ozdabiały oraz  ocieplały grube, dekoracyjne kotary. W czasach nowożytnych wyrafinowane  gobeliny czy arrasy dodawały blasku niejednej królewskiej czy arystokratycznej rezydencji. Ale także wiejskie izby przystrajano makatkami, chodnikami, pasiakami, serwetami. Tkaniny we wnętrzach były i są wszechobecne, ponieważ  pomieszczenia ogołocone z tkanin są nieprzyjemne, chłodne, mają fatalną akustykę, a wpadające przez okna światło tworzy nieprzyjemne, ostre cienie.

Kolekcja „Wyczarowane z tkanin”  została zaprojektowana i wykonana z pasją i determinacją  przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy  w Sowczycach pod  artystycznym nadzorem opiekunek: p. Justyny Górok-Jury, p. Marietty Dragon i p. Sandry Gajdeckiej,  które także zaaranżowały wystawę w muzeum.

Od 13 lat funkcjonuje Środowiskowy Dom Samopomocy w Sowczycach  jako  powiatowy  ośrodek  wsparcia dziennego typu A ( dla osób psychicznie chorych), B ( osób upośledzono umysłowo), C (osób wykazujących przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych),  przeznaczony dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych niepełnosprawnych. Obecnie w Domu jest  38  podopiecznych z różnymi zaburzeniami i niepełnosprawnościami. Tam mogą aktywnie rozwijać swoje pasje i zdolności,  uczyć się samodzielności i integracji ze środowiskiem. Dom pomaga w  przełamywaniu izolacji społecznej, w  przygotowywaniu osób do powrotu i prawidłowego funkcjonowania w życiu społecznym, doskonaleniu umiejętności radzenia sobie w sytuacjach życiowych i społecznych. Motywuje do podejmowania leczenia, aktywnego  wypełniania wolnego czasu, pogłębiania zainteresowań. Pomaga w zaspokajaniu  niezbędnych potrzeb bytowych, edukacyjnych, rehabilitacyjnych i zdrowotnych. Dzięki temu podopieczni zdobywają poczucie bycia pełnowartościowymi, uzdolnionymi w wielu dziedzinach  ludźmi.  Dom zapewnia podopiecznym rehabilitację i nowatorskie zajęcia terapeutyczne, treningi umiejętności społecznych, wsparcie psychologiczne oraz ciepły posiłek przygotowany w ramach treningu kulinarnego. Tak bogatą gamę działań prowadzi wykwalifikowana kadra: terapeuci, fizjoterapeuci, pedagog-logopeda, psycholog i opiekunowie.  Uczestnicy Domu mają do dyspozycji sale: do kinezyterapii, muzykoterapii, terapii zajęciowej, doświadczalną świata, stolarsko-techniczną, zabaw i rekreacji, balową, telewizyjną, siłowni, zabiegową, kuchenną z aneksem jadalnym oraz gabinety: psychologa, logopedyczno-pedagogiczny.   Dom organizuje  zajęcia z hipoterapii, pikniki rodzinne, ekologiczne.  Kształtowanie poczucia własnej wartości prowadzone jest nie tylko poprzez wielorakie terapie,   a także udział w konkursach, plebiscytach, wystawach, festynach, przeglądach, wycieczkach.

 Nowa wystawa uczestników Środowiskowego  Domu Samopomocy w Sowczycach jest bogata, kolorowa i  piękna. Jest ona siódmą  ekspozycją Domu w naszym muzeum. Na  jej wernisaż licznie przybyli podopieczni Środowiskowego  Domu Samopomocy w Sowczycach z p. dyrektor Katarzyną Balcerzak i opiekunami, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Oleśnie z p. kierownik Ewą Janiszewską-Dandyk wraz z opiekunami oraz naczelnik Wydziału Edukacji przy Starostwie Powiatowym Renata Płaczek-Zielonka i zastępca naczelnika Bogusława Szychowska, kierownik Wydziału Oświaty w Gminie Olesno i radny Rady Powiatu Janusz Wojczyszyn, dyrektor ZS i radny Rady Miejskiej Marek Leśniak,  dyrektor PSP nr 1 Adam Adamski, dyrektor Gminnego Ośrodka Informacji, Kultury i Czytelnictwa w Zębowicach Zdzisław Szuba, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Elżbieta Hadaś, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Marlena Szulc,  przewodnicząca Rady Seniorów Danuta Gmur, prezes Koła Związku Flatelistów Polskich w Oleśnie Ryszard Szirch, pracownik nadleśnictwa Olesno Elżbieta Kowalska, a także lokalne media- „Oleski Telegraf” Roch Antkowiak, Zapraszamy do  zwiedzania wystawy  w dniach od 1 do 30 marca br.

Ewa Cichoń