Wystawa obrazów Barbary Horteckiej w Oleskim Muzeum Regionalnym

407plakat.p. Hortecka.pdf418419

Po raz pierwszy w rodzinnym  mieście i po raz pierwszy  w miejscowym  muzeum swoje prace wystawiła oleska artystka Barbara Hortecka.  Rysuje, maluje, tworzy od niepamiętnych czasów, od dzieciństwa uwieczniając swój zachwyt nad przyrodą roztaczająca się  wokół domu rodzinnego-leśniczówki,  w pierwszych, dziecięcych impresjach malarskich- rysunkach, obrazkach  malowanych kredkami  czy farbkami.  Swój talent i zamiłowanie do malarstwa rozwijała w Liceum Plastycznym.  Prowadziła zajęcia plastyczne w  ośrodkach kultury, dekorowała witryny placówek handlowych. Prowadziła warsztat szyldowniczy, a przez wiele lat sklep „Upominek-Mini Galeria”. Parała się kaligrafią, projektowaniem graficznym, kompozycjami  kwiatowymi i artystycznym pakowaniem upominków. Nie zaniechała w tym czasie malarstwa. Poza tym haftowała artystycznie, robiła kilimy, gobeliny, kroszonki  inspirując się motywami sztuki ludowej. Od 1996 r.  należy do Klubu Nieprofesjonalnych Plastyków „Nowy Styl” prowadzonego przez p. Marię Orman przy oleskim MDK. Uczestniczy w licznych plenerach malarskich, których pokłosie zostało także zaprezentowane na niniejszym wernisażu. Wystawiała swoje prace na wystawach poplenerowych.  Jak sama przyznaje, jej ulubioną techniką  jest rysunek w ołówku, piórku, pastelach. Tworzy obrazy olejne i akwarele. Barbara Hortecka uwielbia prace w plenerze, bowiem różnorodność świata przyrody, śpiew ptaków,  szum drzew, letnia paleta zieleni i nostalgia jesiennych rudozłotych  krajobrazów, mroczne leśne  uroczyska, przykucnięte malowniczo na równinie kapliczki czy krzyże przydrożne  dają wytchnienie artystce spragnionej skupienia i ciszy, umożliwiając jej kontemplację  cudu natury ziemi. To piękno i ta harmonia zastygła w malarskiej wizji Jej dzieł.  Tematyka Jej obrazów jest różnorodna, obejmując   pejzaże, kwiaty, martwą naturę, portrety i  Jej miasto kochane-Olesno, którego barwność przedstawia w różnych technikach, kolorystyce i formie. Zsynchronizowany  z leśnym tłem  krajobraz, zabytkowe drewniane budownictwo, interesujące   obiekty  sakralne  i inne  pomniki    kultury są wdzięcznym tematem jej prac. Wykonuje także kopie ulubionych mistrzów- Klimta, Muchy, Malczewskiego.  Poprzez swoją twórczość artystka dokumentuje cały wachlarz doznań, fascynacji, snów, wizji i marzeń. Różnorodność jej dzieł jest świadectwem niezliczonych możliwości wykorzystania swoich umiejętności  oraz przedstawiania ich w dowolnej formie, na dowolnym podłożu i  w dowolnym stylu. Estetyka, staranność,  dbałość o szczegóły, perfekcjonizm są cechami charakterystycznymi  Jej prac. Na wernisaż Jej prac w dniu 01.07.2011 przybyło wielu oleśnian na czele z Burmistrzem Miasta Sylwestrem Lewickim z małżonką, przyjaciół, znajomych, wielbicieli Jej talentu. Swoją obecnością zaszczycił otwarcie wystawy wybitny artysta malarz Bolesław Polnar. Wystawę w miejscowym muzeum można obejrzeć w lipcu i sierpniu br.
Zapraszamy.

Malarstwo milczącą poezją