Kościół św. Anny Pomnikiem Historii !

10 grudnia 2018 r. podczas uroczystej Gali w Teatrze Narodowym Prezydent RP Andrzej Duda  wręczył  proboszczowi  parafii Bożego Ciała w Oleśnie rozporządzenie  o wpisaniu kościoła św. Anny w Oleśnie na listę Pomników Historii. Obejrzyj filmy na muzealnym facebooku

„W czasie ostatniej uroczystości wręczenia rozporządzeń uznających kolejne obiekty zabytkowe za Pomniki Historii – która dobyła się wiosną w Pałacu Prezydenckim –  Andrzej Duda podkreślał, że chciałby, żeby na 100-lecie odzyskania niepodległości wśród Pomników znalazło się 100 obiektów. Jednak w końcowym efekcie lista zawiera ich „trochę ponad 100”. Dotychczas miano Pomnika Historii nadano 91 obiektom, dziś do tej prestiżowej listy dołączyło kolejne 14. Dla wszystkich wyróżnionych miejsc zostały przekazane symboliczne tablice upamiętniające jubileusz odrodzenia Niepodległej, które zostały wykonane według projektu artysty grafika Krzysztofa Słomki.

NOWE POMNIKI HISTORII

1. Przemyśl – zespół staromiejski

2. Przemyśl – Twierdza Przemyśl

3. Dobrzyca – zespół pałacowo-parkowy

4. Gdańsk –  Stocznia Gdańska, miejsce narodzin Solidarności

5.  Oblęgorek – pałacyk Henryka Sienkiewicza wraz z zabytkowym parkiem i aleją lipową

6. Olesno – kościół odpustowy pod wezwaniem św. Anny

7. Pułtusk – kolegiata pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny

8. Rytwiany – pokamedulski zespół klasztorny Pustelnia Złotego Lasu

9.  Stary Sącz – zespół staromiejski wraz z klasztorem Sióstr Klarysek

10. Wiślica – zespół kolegiaty pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny wraz z reliktami kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja oraz grodzisko

11. Włocławek – katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

12. Białystok – zespół kościoła pod wezwaniem Chrystusa Króla i św. Rocha

13. Bóbrka – najstarsza kopalnia ropy naftowej

14. Brzeg – Zamek Piastów Śląskich z renesansową bramą i kaplicą zamkową pod wezwaniem św. Jadwigi – nekropolią Piastów”.

Zdjęcia ze strony Urzędu Miejskiego w Oleśnie