XXXVII Czwartkowe Spotkanie Muzealne „Wokół Lotników Polskich w Oleśnie”

7 czerwca 2018r. odbyło się XXXVII Czwartkowe Spotkanie Muzealne dedykowane Lotnikom Polskim w Oleśnie. Wydarzenie to wpisuje się w celebrację jubileuszu 70-lecia Liceum Ogólnokształcącego w Oleśnie. Lotnicy Polscy od 48 lat patronują tej zasłużonej szkole. Każdy z uczniów szanownej jubilatki i każdy mieszkaniec naszego miasta doskonale zna monumentalny, górujący nad cmentarzem komunalnym pomnik w kształcie czasz dwóch opadających spadochronów wspartych na biało-czerwonej szachownicy. Spotkanie muzealne było  swoistą weryfikacją naszej  często mglistej wiedzy o polskich lotnikach spoczywających w Oleśnie. Wokół lotu polskiego Karasia  nad terytorium Olesna u progu kampanii wrześniowej  narosło kilka  niejasności. Dlaczego polski samolot 22 Eskadry Bombowej 2 Pułku Lotniczego zapuścił się nad terytorium wroga? Gdzie został dokładnie zestrzelony przez wojska niemieckiej obrony przeciwlotniczej?  Co stało się ze szczątkami strąconej maszyny? Dlaczego nie zachowała się jakakolwiek fotografia wraku Karasia? Dlaczego tożsamość zestrzelonych lotników była nieznana do 1983 r.? Na te pytania odpowiedział  historyk, nauczyciel w ZSZ w Oleśnie, prelegent i pasjonat lokalnej historii p. Andrzej Suder, który od lat tropi tajemnicę  zagadkowego lotu polskich orłów nad Olesnem. Spotkanie zaszczycili: wiceburmistrz Olesna Jerzy Chęciński, wicestarosta oleski Roland Fabianek, naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Renata Płaczek – Zielonka, dyrektor MDK Ernest Hober, dyrektor PCPR Elżbieta Hadaś, dyrektor PSP nr 3 Grażyna Lipińska, dyrektor PSP nr 1 Adam Adamski, dyrektor PSP nr 2 Jerzy Jeziorowski, ks. Michał Ludewicz, kierownik Biura Cechu Paweł Miozga,  nauczyciele pracujący w ZS i  nauczyciele- emeryci,  uczniowie oraz   lokalne media „Kulisy Powiatu” i „Oleski Telegraf”.