9004_0_large

Kościół Św. Anny w Oleśnie ma szansę trafić na listę Pomników Historii

Wniosek wraz z obszernym uzasadnieniem o wpisanie Kościoła św. Anny w Oleśnie na listę Pomników Historii złożył, 15 maja br. ,  ks. Proboszcz Walter Lenart w gabinecie Wicewojewody Opolskiego Pani Wioletty Porowskiej w obecności Burmistrza Olesna Sylwestra Lewickiego. Inicjatorem złożenia wniosku jest Gmina Olesno. Jak wyjaśniła Elżbieta Molak, uczestnicząca w spotkaniu, jednocześnie Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, wniosek przejdzie ocenę formalną, następnie wraz z jej rekomendacją, zostanie przekazany do ministerstwa. Ocena przez ekspertów potrwa kilka miesięcy. Ksiądz proboszcz podkreślał jak wielkie znaczenie ma dla mieszkańców Gminy Olesno, gości i turystów wielowiekowa tradycja religijna i kulturowa sanktuarium  św. Anny w Oleśnie. Niepowtarzalna,  na skalę europejską, architektura XVI drewnianej „perły zaklętej wśród lasów” pretenduje do otrzymania tego wyróżnienia. Ksiądz proboszcz nie krył radości z szansy otrzymania przez kościół tego wyróżnienia, ponieważ w przyszłym roku przypada 500-lecie konsekracji świątyni. Kościół został poświęcony przez biskupa wrocławskiego Jana V Turzo w dniu 18. 04. 1518 r. Jak podkreślił proboszcz zwiększy to liczbę odwiedzających świątynię pielgrzymów i turystów. Burmistrz zaznaczył, że to wspaniała okazja do promocji naszego miasta oraz  Ziemi Oleskiej, wzrostu rangi kościoła, która z pewnością wpłynie na zwiększenie zainteresowania tym unikatowym zabytkiem. Podkreślił, że wyróżnienie zostanie dobrze i mądrze wykorzystane. W przyszłym roku przypada  100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji lista Pomników Historii, ma zostać poszerzona do stu zabytków. Jesteśmy przekonani,  że kościół św. Anny z okazji dwóch, jakże znaczących jubileuszy otrzymał wyróżnienie w 2018 roku.

1494922381_0 1494922389_0
Tekst i zdjęcia ze strony: