Oleskie zbiory na wystawie w Muzeum o Werbistów w Pieniężnie

w oleskim 2S

PIENIĘŻNO
24 lutego 2017 roku w Muzeum Misyjno-Etnograficznym została udostępniona nowa wystawa czasowa „W oleskiem rzeźbione” ze zbiorów Oleskiego Muzeum Regionalnego w Oleśnie.

Większość eksponowanych rzeźb to dzieła Stanisława Majewskiego, ale podziwiać można również kilka prac Władysława Kochalskiego oraz Alojzego Jarząba.

Stanisław Majewski (1922-1986) urodził się w Rembertowie pod Warszawą w rodzinie robotniczej. Skończył 5 klas szkoły powszechnej. W czasie wojny był wywieziony na roboty do Niemiec. Poznał tam francuskiego komunistę, którego ideologia wywarła znaczący wpływ na jego poglądy. Stworzył swoją filozofię życia, w której doktryna komunistyczna mieszała się z nauką Kościoła.wystawa rzezbyolesno03

Po II wojnie budował Nową Hutę, pracował w PGR-ach na Ziemiach Zachodnich. W 1971 roku osiedlił się z rodziną na stałe w Sternalicach w woj. opolskim, gdzie zatrudnił się do opieki nad zwierzętami w miejscowym pegeerze. Od 1972 roku zaczął rzeźbić w wolnych chwilach, w czasie wypasu bydła.

Po przejściu na rentę, walcząc z chorobą nowotworową, poświęcił się całkowicie pasji rzeźbienia, śpiąc po 2-3 godziny na dobę. Był jedną z największych indywidualności artystycznych sztuki nieprofesjonalnej.

Wystawę „W oleskiem rzeźbione” przygotowała s. Hanna Lellek SSpS, a jej komisarzem jest o. Wiesław Dudar SVD. Ekspozycję będzie można oglądać do 7 maja 2017 roku. Zapraszamy!

Więcej fotografii przedstawiających wystawę znaleźc można na stronie Muzeum Misyjno-Etnograficzznego z Pieniężna

Materiał ze strony:

http://www.werbisci.pl/index.php/wiadomosci-gorne-menu/1374-w-oleskiem-rzezbione