Sprostowanie informacji o powstańcu śląskim Franciszku Dragonie

zdjęcie ślubne F Dragon tył zdjęcia

Na oleskim cmentarzu komunalnym znajduje się pomnik powstańców śląskich poległych w 1921 r. Na tablicy tego pomnika umieszczono nazwiska następujących powstańców: Bukowskiego, Franciszka Dragona, Piotra Marona, Józefa Stebinskiego, Michała Wyrwicha i Józefa Mazura oraz sześciu nieznanych z nazwiska. Jednym z poległych był Franciszek Dragon, o którym w kwietniowym numerze NTO ukazał się artykuł pt.: „Wnuk powstańca śląskiego odwiedził grób dziadka w Oleśnie”. Okazało się jednak, że Franciszek Dragon nie posiadał potomstwa. Wynika to z informacji i pamiątek, które rodzina zmarłego powstańca przekazała Oleskiemu Muzeum Regionalnemu, po ukazaniu się publikacji. Franciszek Dragon ożenił się w dniu 24 października 1920 r. z Marią z domu Jurczyk, urodzoną 19 czerwca 1888 r. Zachowała się ślubna obrączka pani Marii Dragon z wygrawerowaną datą ślubu i inicjałami F.D. oraz fotografia ślubna nowożeńców, a także inne dokumenty. Młodzi małżonkowie nie cieszyli się długo swoim szczęściem i nie doczekali się dzieci. Franciszek Dragon został rozstrzelany w maju 1921 r. za udział w III powstaniu śląskim- siedem miesięcy po ślubie. Egzekucję wykonano na placu przy obecnym wysypisku śmieci w Wojciechowie. Pod osłoną nocy młoda wdowa pochowała zmarłego męża. Po II wojnie światowej Franciszek Dragon spoczął we wspólnej mogile powstańców na oleskim cmentarzu. Jego żona Maria zmarła 8 maja 1963 r. i została pochowana na cmentarzu przy kościele św. Anny. Mieszkająca w Oleśnie jej wnuczka pragnęła sprostować nieprawdziwą informację o rzekomym wnuku Franciszka Dragona, udostępniając materiały o nim naszemu muzeum.

obrączka Dragon