Wystawa MALARSTWO ANNY FRÜHAUF w oleskim muzeum

Obraz 580

15 maja 2015 r. w Oleskim Muzeum Regionalnym miało miejsce otwarcie wystawy MALARSTWO ANNY FRÜHAUF. Anna Frühauf z domu Krzywania zamieszkała w Tarnowie, urodziła się w 1946 r. w Dobrodzieniu. Z Olesnem związana była poprzez szkołę, gdyż w 1964 r. ukończyła oleskie LO. Posiada wykształcenie pedagogiczne o kierunku wychowanie plastyczne. Uprawia malarstwo sztalugowe-olejne i pastel. Uczestniczyła w wielu plenerach ogólnopolskich, międzynarodowych i wystawach poplenerowych. Swoje prace prezentowała na ok. 50 wystawach zbiorowych oraz 15 indywidualnych. Wystawy organizowane były przez BWA, Tarnowskie Muzeum Okręgowe, Mościcką Fundację Kultury, Tarnowskie Centrum Kultury, Bibliotekę Wojewódzką i Galerię „Hortar”. Była trzykrotnie nagradzana na Międzynarodowym Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli. Prace artystki znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Od lat młodzieńczych dała się poznać jako wzięta malarka, biorąca udział w wielu konkursach plastycznych. Obrazowała wszystko, ale szczególnie kwiaty, pejzaże i dzieci. Na początku swojej kariery artystycznej malowała dla własnej przyjemności i rozwoju swojego talentu. Dopiero po jakimś czasie zdecydowała się pokazać swoje dzieła światu. Najlepiej czuje się w oleju, bo można poprawiać, domalowywać. Zdarzało się przecież, że jakiś obraz był nieskończony, a artystka powracała do tematu po jakimś czasie. Kocha malowanie w plenerze i to w towarzystwie innych artystów. Jak sama mówi: „Lubię pracować z innymi, bo umiem wyciągać wnioski z uwag kolegów-malarzy, zresztą atmosfera takich wyjazdów sprzyja tworzeniu”. Tworzy ciągle, nawet wtedy, gdy na krótko wyjeżdża do rodziny. Zabiera ze sobą pastele, bo przecież każdy dzień może przynieść nowe inspiracje. Pani Anna mieszka w domu na uboczu Tarnowa, z okien którego rozciąga się piękny widok, a dom jest prawdziwą galerią malarstwa, gdzie obok autorskich dzieł p. Anny wiszą na ścianach obrazy najwybitniejszych tarnowskich twórców: Stanisława Westfalewicza, Piotra Drobieckiego, Joanny Srebro, Wiesława Röhrenschefa, Wacława Onaka, Jerzego Martynowa, Witolda Pazery. Ze środowiskiem artystycznym Tarnowa Anna Frühauf związana jest ponad 25 lat. Urzeka ją klimat miasta i piękno krajobrazów okolicy. Wrażliwa na urodę przyrody uwiecznia ją na swoich obrazach. I tak rodzą się kwiaty, ogrody, łąki czy leśne uroczyska na jej płótnach. Tak uwiecznia swój zachwyt nad pięknem. Kreską, linią, plamą eksponuje swoją moc stwarzania i otwiera przed naszymi oczyma przepiękny świat. Dzięki tym obrazom możemy stojąc, czy siedząc w wygodnym fotelu, odwiedzać górskie szczyty, urocze doliny, spacerować brzegiem jeziora czy nawet przeglądać się w gładkiej jego tafli, delektować się zachodem czy wschodem słońca, ożywczym wiatrem, zwiewnością i lekkością mgły. W emanujących spokojem obrazach A. Frühauf przyroda nie jest tłem, ale tematem samym w sobie, punktem wyjścia do głębokiej refleksji, że natura jest niewyczerpaną skarbnicą prawdy i piękna, która dla każdego stoi otworem. Wielka wrażliwość artystki wyraża się harmonią koloru i pełnym liryzmu nastrojem jej obrazów.

Z wszystkich obrazów emanuje ład, spokój i cisza, która szepce, kolor, który łagodzi emocje, ciepło, które przenika z obrazu do umysłu i uczuć odbiorcy. Artystka znakomicie synchronizuje kolor z tematem, kompozycję z sytuacją, światło z nastrojem. Jej obrazy są przykładem klasycznej harmonii muzycznej. W świecie Anny Frühauf nie ma mowy o brzydocie, uroda świata jest uporządkowana i zachwycająca. Nie ma tam żadnych pułapek, kodów, formalnych sztuczek, efekciarstwa. Bo to nie tylko piękne lecz dobre malarstwo. Pogodne, optymistyczne, ukazujące urodę polskiego krajobrazu w całej jego kolorystycznej krasie. Fascynuje w nim swoisty hołd oddawany Stwórcy, bogactwo ziemi i przyrody, wśród której dane jest nam żyć. W przestrzeni zamkniętej kolorystyczną klamrą objawia się apoteoza natury i dusza malarki. Artysta-człowiek-natura-sztuka na tej osi zbudowane są wszystkie elementy twórczości pani Anny.

Na wernisaż przybyło wielu znajomych artystki, koleżanki i koledzy z licealnej klasy oraz burmistrz Olesna Sylwester Lewicki z małżonką, wiceburmistrz Olesna Jerzy Chęciński, skarbnik Gminy Jan Jaskulski, prałat Zbigniew Donarski, dyrektor ZS nr 2 Jerzy Jeziorowski. Obrazy Anny Frühauf można podziwiać na wystawie do końca czerwca 2015 r. Serdecznie zapraszamy.